Lady Sol® vyvíjí solární techniku pro využití v Jižním Súdánu

Lady Sol® vyvíjí solární techniku pro využití v Jižním Súdánu

V Praze, 7. prosince 2014

 

Humanitární mise organizace Člověk v tísni má nového pomocníka v krizí sužované Jihosúdánské republice. Obětavému úsilí humanitárních pracovníků nyní pomáhá i solární zdroj elektrické energie, vyvinutý společností Lady Sol® speciálně pro potřeby organizace Člověk v tísni v Jižním Súdánu, v jedné z nejmladších zemí světa.

 

Text: Lady Sol® | Foto: www.wikipedia.cz

Peace_agreement_dancers_in_Kapoeta,_Sudan

 

V zemi sužované přírodními katastrofami i ozbrojenými konflikty chybí základní infrastruktura a mnoho obyvatel tak nemá přístup ani k elektřině.
Alternativní zdroj energie vznikal přímo na základě potřeb, pokynů a přání humanitární organizace.

 

„Přístroj Lady Sol® RANGER  je z řady vysoce odolných solárních zdrojů určených do extrémních klimatických podmínek. Nese označení mini, kvůli jeho kompaktnosti a velmi malé váze, ačkoliv je velmi výkonný,“ představil na míru sestavený unikátní solární systém jednatel společnosti Lady Sol® Milan Rebec.

 

Solární zdroj se nyní již nachází v Jižním Súdánu u zástupce organizace Člověk v tísni Jana Nováka. Nový přístroj testuje v provozu, tak aby co nejvíce vyhovoval potřebám humanitární organizace.

Své poznatky z provozu přístroje v náročných klimatických podmínkách Jan Novák konzultuje s výrobcem přístroje, což by mělo napomáhat dalšímu zdokonalování alternativního zdroje energie určeného pro extrémní podnebí. Samozřejmostí je i obrácená zpětná vazba a technická podpora od výrobce přístroje do Jižního Súdánu.

 

 

Pracovník humanitární organizace Člověk v tísni Jan Novák se podělil o své poznatky z testování přístroje Lady Sol® Ranger mini v klimaticky náročných podmínkách severovýchodní Afriky:

 

Jakým způsobem alternativní zdroj energie Lady Sol® Ranger mini usnadňuje život v Jižním Súdánu?

Uživatelé elektřiny jsou v Jižním Súdánu odkázáni pouze na naftové generátory. Každý spotřebitel elektrické energie musí mít svůj vlastní, elektřina z běžné distribuční sítě zde není dostupná. Navíc zásobování naftou, potřebnou pro provoz generátorů, je často hůře dostupné. Její ceny jsou tak vysoké.  A co víc, zhruba poslední měsíc prodejci pohonných hmot nejsou ochotni naftu kvůli lokální naftové krizi vůbec prodat. V takovou chvíli je solární systém velkým přínosem, a to i z hlediska bezpečnosti. Díky němu může být zajištěno spojení se světem a ušetřené zásoby nafty slouží pro zajištění dopravy. Výhodou je i pořizovací cena solárních systémů, která je srovnatelná s naftovými generátory. Po započtení spotřeby nafty se pak vyplatí dvojnásob a v neposlední řadě má přínos také ekologický. Ve zdejších podmínkách se nejedná pouze o spotřebu nafty, ale také o obtížnou likvidaci vyjetého oleje.

 

Aweil

 

Jak náročné jsou podmínky, ve kterých přístroj využíváte? Jak by podle vás bylo možné přístroj zdokonalit?

Podmínky se odvíjí od extrémního klimatu, tedy velkého vlhka v období dešťů a naopak prašnosti v období sucha. Také rozdíly teplot mezi dnem a nocí jsou patrnější než ve střední Evropě. Spolehlivý systém musí být především voděodolný.

 

Jste spokojen s fungováním přístroje? Jaké pro něj máte konkrétní využití? A dovedete si představit i další využití těchto alternativních zdrojů v Jižním Súdánu?

V terénu by našel využití kapesní, či baťůžkový přenosný systém. Ranger mini něčím takovým je, ale přece jen, nechtěl bych s ním z důvodu velikosti a váhy cestovat pěšky nikam daleko. Ranger mini je podle mého názoru vhodný spíše pro automobil, nebo do menšího polního stanoviště. A také pro dobíjení baterií v případě, že dojde nafta – k tomu účelu jej využíváme nyní. Ranger mini je sice výkonný, ale pro potřebu dvou kanceláří se zhruba dvaceti zaměstnanci je již jeho výkon nedostatečný. Podle mé zkušenosti stačí na jednu menší kancelář. Proto se velmi těšíme, že k nám v brzké době dorazí větší verze solárního přístroje, který náš provoz zvládne energeticky pokrýt.

 

Lady Sol® poskytla solární zdroj energie humanitární organizaci Člověk v tísni darem.

Velmi si váží humanitární a rozvojové činnosti organizace a přeje mnoho úspěchů v jejím působení.

www.clovekvtisni.cz

 

Čtěte víc: Lady Sol nabídla pomoc Člověku v tísni

 

Translate »