O nás

Rozhovor s Ing. Milanem Rebcem publikováný v časopise Solar Technika 3/2013.

 

Chceme spolehlivě, co nejlevněji a co nejdéle svítit

 

Vizionář Milan Rebec, který drží v rukou kormidlo vývoje a realizace ve společnosti Lady Sol®, nám poskytl rozhovor, aby se podělil o zkušenosti se solární lampou takzvaného severního typu a objasnil, v jakých případech je Lady Sol® 5 North vhodnou volbou.

 

Jak se osvědčily první lampy Lady Sol 5 North v praxi.
Kde jste je instalovali?

Solární osvětlení vyvíjíme a instalujeme v  Čechách od roku 2009. Od počátečních instalací, u kterých bylo ještě nutné v zimních měsících jednou za týden dobíjet akumulátory, jsme zaznamenali výrazný posun. V roce 2010 jsme instalovali prvních několik solárních  lamp, které  bylo nutné dobíjet už jen dvakrát až třikrát za zimní období. To byl proti jiným solárním lampám na trhu značný krok vpřed. Po dalším vývoji jsme konečně v červenci roku 2012 instalovali v městečku Ratiboř u Vsetína první solární lampu, která po celé období od instalace až po dnešní den svítí bez jakéhokoli dobíjení. Přečkala i zimu 2012/13, která byla obzvlášť skoupá na sluníčko. V místě instalace, ve Vsetínských vrchách asi 400 metrů nad mořem, byly i značné mrazy, někdy dosahující až mínus 32 stupňů.

 

Jaké obchodní úspěchy jste zatím zaznamenali?

V poslední době si u nás zakoupila již čtvrtý kus tohoto typu osvětlení firma Eltodo-Citelum,  která je lídrem v oblasti veřejného osvětlení v České republice. Jejich důvěra nás velmi těší.

 

Jak je možné, že vaši lampu není třeba během zimních měsíců dobíjet?
Vždyť u nás slunce od prosince do února svítí opravdu jen sporadicky…

Je to dáno velmi kompaktní a promyšlenou konstrukcí solární lampy a především velmi efektivním a úsporným LED osvětlením. To je zkonstruováno tak, že svítí pouze na místa, kde to zákazník potřebuje, nikam jinam. Zpravidla na úzký pruh komunikace, kde se pohybují chodci. Je však možné tvořit různé vyzařovací světelné diagramy podle různých potřeb zákazníka a lokálních situací, osvětlit například namísto tenkého pásu křižovatku nebo čtvercovou plochu.

 

Na vaši lampu se tedy mohu i v zimě stoprocentně spolehnout?
Stejně jako na to, že každé ráno vyjde slunce?

Je tu jeden limit – na místo instalace solární lampy musí sluneční paprsky dopadat zhruba od devíti hodin dopoledne do čtyř hodin odpoledne. To platí samozřejmě v tomto okamžiku, vyšší efektivita solárních panelů a dalších prvků postupně i toto změní.

 

Je rozsah provozních teplot lampy opravdu ověřený?
Bude fungovat například i v extrémních horských podmínkách?

Extrémní horské podmínky je trochu nepřesná definice prostředí, každý ji může cítit jinak. Někdo si představí Tatry, jiný Himaláje. Faktem je, že ocelová žárově zinkovaná konstrukce a základ solární lampy jsou v tomto okamžiku dimenzovány s jistou rezervou na rychlost větru do 120 kilometrů za hodinu, což nám ověřil výpočtem i statik. Jsem přesvědčen, že dalším posílením konstrukce a úpravou aerodynamiky solární lampy bychom dosáhli i do extrémnějších podmínek vyšších poloh. Současné instalace jsou prověřeny zhruba na 500 metrů nad mořem.

 

Lady Sol® Solární lampa

 

Jakým světlem solární lampa svítí?
Může si zákazník vybírat mezi chladným a teplým světlem?

S ohledem na efektivitu svícení, tedy poměr světelný výkon a příkon, je nejvhodnější jasně bílé světlo s barevnou teplotou 6000 až 7000 kelvinů. To také nezkresluje barvy, což je s ohledem na bezpečnost třeba brát v úvahu. Zákazník si samozřejmě může vybrat i teplejší odstíny do žluta, pak ale ztrácí efekt věrného podání barev. Je to stejně rušivé, jako když dámy nosí šaty z obchodu ven na denní světlo, protože uvnitř svítí klamavé zářivky. Nažloutlé barvy LED osvětlení také snižují efektivitu svícení.

 

Pojďme si pohovořit o garancích.
Jak dlouhou životnost u svých lamp odhadujete a můžete zaručit?

Doba životnosti solární lampy je dána zejména kvalitou akumulátorů. Na ostatní části solární lampy, jako solární panel, elektronika, LED světla a ocelová konstrukce, dostáváme zatím od výrobců garanci maximálně na dva roky, přestože je podle jejich definice vlastní životnost delší. Po třech zimních obdobích používání našich produktů a systémů je ověřeno , že jsou spolehlivé. Protože máme zájem prosadit naše solární osvětlení, nabízíme garanci 48 měsíců.

 

V souvislosti se solární energií se často zmiňuje ohleduplnost k životnímu prostředí.
Jaký přínos v tomto ohledu má Lady Sol® 5 North?

Velký. Vidím několik zásadních. Není třeba kopat  na územích chráněných krajinných  oblastí i v rezervacích. Je možné se  vyhnout zavádění kabeláže, stejně tak není třeba rozkopat již hotové chodníky v parcích a ve městech. Intenzitu LED osvětlení můžeme pomocí principu skládaného a regulovaného světelného toku velmi přesně dávkovat, nesvítíme proto nad horizont, takže lampa produkuje minimální světelný smog.

_

Energie všude tam, kde ji potřebujete
Lady Sol®

_

_

Translate »